Güç tespiti nasıl yapılır?

Düşük güçlerde güç tespiti, web sitemizde bulunan, güç hesap tablosu kullanılarak rahatlıkla hesaplanabilir. Büyük endüstriyel tesislerde ve özel yükler de (CNC, lazer kesme makineleri, tıbbi cihazlar vb.) firmamıza başvurarak uzman teknik ekibimiz tarafından, bu işe özel harmonik analizörler yardımıyla güç analizini yaptırabilirsiniz.

 

Genel olarak uygulanabilen üç farklı güç tespiti metodu vardır. Farklı sistemler için en uygun metodu seçerek güç tespiti yapmamız mümkün olacaktır.

1) Güç Hesap Tablosunu Kullanarak:
Genel olarak bilgisayar ve bilgisayar çevrebirimlerinin oluşturduğu sistemlerin gücünün hesaplanmasında bu yöntem kullanılır. Sistemdeki her ürünün gücü tablodan bulunarak toplanır, Örneğin 10 PC 17” monitörlü, 1 P4 sunucu, 1 Lazer (A4) ve 1 Mürekkep püskürtmeli sistemin güç tespiti aşağıdaki gibidir.
10 x 350 = 3500 VA
1 x 600 = 600 VA
1 x 700 = 700 VA
1 x 150 = 150 VA
Toplam: 4950 VA

Yukarıda hesaplanan sistemin yaklaşık gücü görüldüğü gibi 5kVA civarındadır. Ancak buna benzer durumlarda her zaman ilerde oluşabilecek artışları da düşünerek hesaplanan gücün %20 daha üzerinde bir güç kaynağı önerilebilir. Yani yukarıdaki sistem için uygun ürün 6 kVA olacaktır.

2) Etiket Değerleri Kullanılarak:
Özellik tıbbi cihazlar ve bazı küçük çaplı endüstriyel cihazlar için güç tespitinde bu yöntemden faydalanılabilir. Ürünün üzerindeki etiketten veya katalog bilgisinden yararlanılarak güç hesaplanılır. Burada dikkat edilmesi gereken bu etiketlerde 3 farklı şekilde güç değeri bildirimi yapılabilir. Etikette eğer gerilim (V) ve Akım (A) değeri yazıyorsa bunlar çarpılarak güç (VA) hesaplanabilir. Eğer güç değeri Watt (W) olarak belirtilmişse bu değer 0,7’ye bölünerek VA değeri heseplanır.

3) Ölçüm Yaparak:
Büyük çaplı endüstriyel makinelerin bulunduğu sistemlerin güç tespiti özel ölçü cihazları kullanılarak yapılır.